Krapar & Kini

Verbs
Բայք

Verbs in Classical Armenian are classified in five groups, based on the characteristic vowel in their Present Indicative endings:

ե սիրեմ1 I love
ի սիրիմ I am loved
ա լամ I weep
ու հեղում I pour
ո գոմ2 I exist

Verb Stems

Verbs in Classical Armenian are based on a two-stem system, in which verbal forms are built upon a present stem and an aorist stem.

Verb stems consist of a root and possibly a stem suffix directly after the root (before the characteristic vowel and other endings). Present-stem roots may have the suffixes -ան-, -ն-, -չ-, and -նչ-, and aorist-stem roots may have the suffix -(vowel)ց-. For example:

Present Aorist
Root Suf. Stem Suf. Stem
թող- let թող- թող-
սէր- love սիր- -եց- սիրեց-
անէծ- curse -ան- անիծան- անիծ-
լի- full -ն- լն- -ց- լց-
հանգ- repose -չ- հանգչ- հանգ-
մեղ- sin -նչ- մեղանչ- մեղ-

Note that syllable stress alternation may result in the loss or alternation of the vowel in the roots. Stem suffixes will be considered further in the Aorist-Stem Verbs section.

Present-stem verbs denote an ongoing, developing or continuous action, while aorist-stem verbs refer to a completed action. For example:

Present Aorist
(Ongoing) (Completed)
Փիլաւ ճաշակեմ: Զփիլաւն ճաշակեցի:
I eat pilaf. I ate the pilaf.
Գինի ըմպեմ: Զգինին արբի:3
I drink wine. I drank the wine.

The distinction between the two stems is not one of present tense vs. past tense, as understood in English grammar, but one of aspect. It does not relate to the actual point in time at which the action occured, but rather to the ongoing or completed nature of the action.

Verb Moods

In grammar, mood (or mode) refers to the manner or tone of a verb which communicates the Speaker’s intended quality or character of a statment, such as real or unreal, certain or possible, wished or demanded. The three principal verb moods are indicative, subjunctive, and imperative.

Indicative Mood

The indicative mood is used to state a fact, to express an opinion believed to be a fact, or to ask a question. For example:

Subjunctive Mood

The subjunctive mood is used to state a possibility, or to express a wish or desire. For example:

Imperative Mood

The imperative mood is used to express a demand or request. For example:

Verb Voices

More to come...

Present-Stem Verbs

As stated above, present-stem verb forms denote an ongoing, developing or continuous action.

Present Indicative

Endings for Present Indicative verbs are formed by adding the following suffixes to the characteristic vowels of the verbs (ե, ի, ա, ու, ւ):

Sing. 1st Pers. vowel  +  մ 
2nd Per. vowel  +  ս 
3rd Per. vowel  +  յ 
Plur. 1st Per. vowel  +  մք 
2nd Per. vowel  +  յք 
3rd Per. vowel  +  ն 

In forming the endings, the suffix letter -յ acts on certain characterictic vowels as follows:

ե + յ = է
ի + յ = ի
ու + յ = ու
Present Indicative Endings
ե ի ա ու ո
S 1P -եմ -իմ -ամ -ում -ոմ
2P -ես -իս -աս -ուս -ոս
3P -այ -ու -ոյ
P 1P -եմք -իմք -ամք -ումք -ոմք
2P -էք -իք -այք -ուք -ոյք
3P -են -ին -ան -ուն -ոն

The Present Indicative is conjugated by adding these endings to the present stems of verbs, as shown in the examples below:

ե ի ա ու ո
Pres.
Verb
 սիրեմ սիրիմ լամ հեղում  գոմ
I love I am loved I weep I pour I exist
P-Stem սիր- սիր- լ- հեղ- գ-
S 1P սիրեմ սիրիմ լամ հեղում գոմ
2P սիրես սիրիս լաս հեղուս գոս
3P սիրէ սիրի լայ հեղու գոյ
P 1P սիրեմք սիրիմք լամք հեղումք գոմք
2P սիրէք սիրիք լայք հեղուք գոյք
3P սիրեն սիրին լան հեղուն գոն

The Present Indicative forms of the verb “to be” are as follows:

Singular Plural
1P եմ եմք
2P ես էք
3P է են

Present Infinitive

The present infinitive forms are built on the present stems with the following endings:

Present Infinitive Endings
ե & ի4 ա ու ո
-ել  -ալ  -ուլ  -ոլ 

Examples using the same stems are shown below:

ե & ի ա ու ո
սիրել լալ հեղուլ գոլ
to love to weep to pour to exist

The Present Infinitive form of the verb “to be” is լինել.

Infinitive verbs are declined as follows:

ե & ի ա ու ո
NOM սիրել լալ հեղուլ գոլ
ACC սիրել լալ հեղուլ գոլ
GEN սիրելոյ լալոյ հեղլոյ գոլոյ
DAT սիրելոյ լալոյ հեղլոյ գոլոյ
LOC սիրել լալ հեղուլ գոլ
ABL սիրելոյ լալոյ հեղլոյ գոլոյ
INS սիրելով լալով հեղլով գոլով

Imperfect Indicative

The Imperfect Indicative is a verb form which combines an occurence in the past with an ongoing aspect.5 The forms are built on the present stems with the following endings:

Imperfect Indicative Endings
ե & ի ա ու ո
S 1P -էի -այի -ուի -ոյի
2P -էիր -այիր -ուիր -ոյիր
3P -էր -այր -ոյր -ոյր
P 1P -էաք -այաք -ուաք -ոյաք
2P -էիք -այիք -ուիք -ոյիք
3P -էին -ային -ուին -ոյին

Imperfect Indicative conjugated forms are shown in the examples below:

ե & ի ա ու ո
Pres.
Verb
սիրեմ լամ հեղում գոմ
I love I weep I pour I exist
P-Stem սիր- լ- հեղ- գ-
S 1P սիրէի լայի հեղուի գոյի
2P սիրէիր լայիր հեղուիր գոյիր
3P սիրէր լայր հեղոյր գոյր
P 1P սիրէաք լամք հեղումք գոյաք
2P սիրէիք լայիք հեղուիք գոյիք
3P սիրէին լային հեղուին գոյին
loved wept poured existed

Since -եմ and -իմ verbs share the same endings, verbal pairs such as սիրեմ, “I love”, and սիրիմ, “I am loved”, lose their distinction in the imperfect սիրէի, “I loved”.6

The Imperfect Indicative forms of the verb “to be” are as follows:

Singular Plural
1P էի էաք
2P էիր էիք
3P էր էին

Present Subjunctive

Present Subjunctive forms are built on the present stems with endings created as follows:

Present Subjunctive Endings
ե ի ա ու ո
Basis ից+եմ ից+իմ ա+ից+եմ ու+ից+ում ո+ից+եմ
S 1P -իցեմ -իցիմ -այցեմ -ուցում -ուցեմ
2P -իցես -իցիս -այցես -ուցուս -ուցես
3P -իցէ -իցի -այցէ -ուցու -ուցէ
P 1P -իցեմք -իցիմք -այցեմք -ուցումք -ուցեմք
2P -իցէք -իցիք -այցէք -ուցուք -ուցէք
3P -իցեն -իցին -այցեն -ուցուն -ուցեն

Present Subjunctive conjugated forms are shown in the examples below:

ե ի ա ու ո
Pres.
Verb
սիրեմ սիրիմ լամ հեղում գոմ
I love I am loved I weep I pour I exist
P-Stem սիր- սիր- լ- հեղ- գ-
S 1P սիրիցեմ սիրիցիմ լայցեմ հեղուցում գուցեմ
2P սիրիցես սիրիցիս լայցես հեղուցուս գուցես
3P սիրիցէ սիրիցի լայցէ հեղուցու գուցէ7
P 1P սիրիցեմք սիրիցիմք լայցեմք հեղուցումք գուցեմք
2P սիրիցէք սիրիցիք լայցէք հեղուցուք գուցէք
3P սիրիցեն սիրիցին լայցեն հեղուցուն գուցեն
may love may be loved may weep may pour may exist

English renderings of Present Subjunctive verbs include the prefaces “I may”, “I shall”, “I should” and “let me”.

The Present Subjunctive forms of the verb “to be” are as follows:

Singular Plural
1P իցեմ իցեմք
2P իցես իցէք
3P իցէ իցեն

Present Imperative

Except for the verb “to be”, the Present Imperative is used only in prohibitive statements, by using the negative particle մի. Only the second person singular has distinct forms; the others use the Present Indicative forms. The (negative) Present Imperative form in the second person singular uses the present stem with the characteristic verb vowel, plus the suffix , as shown in the examples below:

ե ի ա ու
S 2P մի սիրեր մի սիրիր մի լար մի հեղուր
do not love do not be loved do not weep do not pour

The imperative form of the verb “to be” is used only in the expression:

Singular Plural
2P սղձ  եր սղձ  էք
be (you) well,  greetings

Aorist-Stem Verbs

As stated above, aorist-stem verb forms denote a completed action.

There are five basic distinctions between present-stem verbs and aorist-stem verbs, with regard to whether the roots are extended with a stem suffix (-ան-, -ն-, -չ-, or -նչ- for present stems, and -(vowel)ց- for aorist stems). These are illustrated below:

Aorist-Stem Extended
Present Aorist
փորյ-եմ I tempt փորյ-եց I tempted
հայ-իմ I look հայ-եց-այ I looked
աս-եմ I say աս-աց I said
որս-ամ I hunt որս-աց I hunted
յուս-ամ I hope յուս-աց-այ I hoped
Present-Stem Extended
Present Aorist
պագ-ան-եմ I kiss պագ-ի I kissed
հեծ-ան-իմ I ride հեծ-այ I rode
փախ-չ-իմ I flee փախե-այ I fled
Both Stems Extended
Present Aorist
մոռ-ան-ամ I forget մոռ-աց-այ I forgot
լ-ն-ում I fill լ-ց I filled
Neither Stem Extended
Present Aorist
հան-եմ I draw հան-ի I drew
նստ-իմ I sit down նստ-այ I sat down
թող-ում I let թող-ի I let
Suppletive System (Irregular)
Present Aorist
ըմպ-եմ I drink արբ-ի I drank
երթ-ամ I go չոգ-այ I went

Aorist verbs without these suffixes are called Root aorists (sometimes called Strong or Second aorists). Those with the -(vowel)ց- suffixes are referred to as -Vց aorists (sometimes called Weak or First aorists).

Aorist verbs also distinguish between the active A and mediopassive MP voices, by means of different of suffixes.

Aorist Indicative

The Aorist Indicative forms are built on the aorist stems with following endings:

Aorist Indicative
Endings
A MP
S 1P -այ
2P -եր -ար
3P  – -աւ
P 1P -աք -աք
2P -էք
-իք
-այք
-արուք
3P -ին -ան

Aorist Indicative conjugated forms are shown in the examples below:

Voice A MP
Type Root -Vց Root -Vց
Pres.
Verb
արգելում որսամ նստիմ հայիմ
I hinder I hunt I am sitting I am looking
P-Stem արգել- որս- նստ- հայ-
A-Stem արգել- որսաց- նստ- հայեց-
S 1P արգելի որսացի նստայ հայեցայ
2P արգելեր որսացեր նստար հայեցար
3P արգել որսաց նստաւ հայեցաւ
P 1P արգելաք որսացաք նստաք հայեցաք
2P արգելէք
արգելիք
որսացէք
որսացիք
նստայք
նստարուք
հայեցայ
հայեցարուք
3P արգելին որսացին նստան հայեցան
hindered hunted was seated have looked

A given root may take endings of both active and mediopassive voices, as shown in the examples below:

Type -Vց Root
Voice A MP A MP
Pres.
Verb
սիրեմ սիրիմ բերեմ բերիմ
I love I am loved I carry I am carried
P-Stem սիր- որս- բեր- բեր-
A-Stem սիրեց- սիրեց- բեր- բեր-
S 1P սիրեցի սիրեցայ բերի բերայ
2P սիրեցեր սիրեցար բերեր բերար
3P սիրեաց սիրեցաւ եբեր բերաւ
P 1P սիրեցաք սիրեցաք բերաք բերաք
2P սիրեցէք
սիրեցիք
սիրեցայք
սիրեցարուք
բերէք
բերիք
բերայք
բերարուք
3P սիրեցին սիրեցան բերին բերան
loved have been loved carried have been carried

Note that forms which would otherwise be monosyllabic are given the augment ե-; thus բեր becomes եբեր. The augment does not appear when the monosyllable begins with a vowel, e.g., ած (aor.3per.sg. of ածեմ, “I lead”).8

Note also the alternation ե/եա, with եա occuring in locations where the syllable carries stress; thus սիրեց becomes սիրեաց. In general, when the stem is subject to vowel alternation, the full grade is displayed in the aorist third person singular (which uses the aorist stem without an ending). For example:

Aorist Forms
Present Verb P-Stem A-Stem 1 Per. Sg. 2 Per. Sg. 3 Per. Sg.
կլանեմ կլան- կլ- կլի կլեր եկուլ
I swallow ուլ + ան)9 he/she swallowed
լնում լն- լց- լցի լցեր ելից
I filled ի + ն) he/she filled
իջանեմ իջան- իջ- իջի իջեր էջ
I came down (էջ + ան) he/she came down
անիծանեմ անիծան- անիծ- անիծի անիծեր անէծ
I curse (անէծ + ան) he/she cursed
լուծանեմ լուծան- լուծ- լուծի լուծեր ելոյծ
I loosen ոյծ + ան) he/she loosened
փախուցանեմ փախուցան- փախուց- փախուցի փախուցեր փախոյց
I chase away (փախոյց + ան) he/she chased away
կեամ կ- կեց- կեցի կեցեր եկեաց
I live he/she lived
ատեամ ատ- ատեց- ատեցի ատեցեր ատեաց
I hate he/she hated

The last two words are examples of regular vowel alternation in the verbal root itself, carried over into the aorist third person singular.

The Aorist Indicative forms of the verb “to be” are as follows:

Singular Plural
1P եղէ եղաք, եղեաք
2P եղեր եղէք
3P եղեւ եղեն

Aorist Subjunctive

Except for second person plural, the Aorist Subjunctive endings are based on -ից, which becomes -յց after an -ա-. In unstressed syllables, the -ի- drops. The second person plural ending is -ջիք for both singular an plural. Thus the Aorist Subjunctive forms are built on the aorist stems with following endings:

Aorist Subjunctive
Endings
A MP
S 1P -ից -այց
2P -ցես -ցիս, -ցես
3P -ցէ -ցէ, -ցի
P 1P -ցուք -ցուք
2P -ջիք -ջիք
3P -ցեն -ցեն, -ցին

The alternate mediopassive endings are used for -իմ verbs, and some anomalous verbs.

Aorist Subjunctive conjugated forms are shown in the examples below:

Voice A MP
Type Root -Vց Root -Vց
Pres.
Verb
արգելում որսամ նստիմ հայիմ
I hinder I hunt I am sitting I am looking
P-Stem արգել- որս- նստ- հայ-
A-Stem արգել- որսաց- նստ- հայեց-
S 1P արգելից որսացից նստայց հայեցայց
2P արգելցես որսասցես նստցիս հայեսցիս
3P արգելցէ որսասցէ նստցի հայեսցի
P 1P արգելցուք որսասցուք նստցուք հայեսցուք
2P արգելջիք որսասջիք նստջիք հայեսջիք
3P արգելցեն որսասցեն նստցին հայեսցին
may hinder may hunt may be seated may be looking

Note that in polysyllabic extended -Vց stems, the changes to -ս before a consonant. This does not occur in monosyllabic -Vց stems, e.g., լացից, լացցես, etc.

The Aorist Subjunctive forms of the verb “to be” are as follows:

Singular Plural
1P եղէց եղիցուք, լիցուք
2P եղիցիս, եղիցես եղիջիք, լիջիք
3P եղիցի, լիցի եղիցին, լիցին

Aorist Imperative

The Aorist Imperative only have second person forms, which are built on the aorist stems with following endings:

Aorist Imperative
Endings
A MP
S 2P  – – , -իր
P 2P -էք, -իք -այք, -արուք

Note that the second person plural forms are the same as those of the Aorist Indicative. Variations to these endings are outlined further below.

Aorist Imperative conjugated forms are shown in the examples below:

Type -Vց Root
Voice A MP A MP
Pres.
Verb
սիրեմ սիրիմ բերեմ բերիմ
I love I am loved I carry I am carried
P-Stem սիր- որս- բեր- բեր-
A-Stem սիրեց- սիրեց- բեր- բեր-
S 2P սիրեա սիրեաց բեր բերիր, բեր
P 2P սիրեցէք
սիրեցիք
սիրեցարուք
սիրեցայք
բերէք
բերիք
բերայք
բերարուք
love be loved carry be carried

A.  Second person singular Aorist Imperative forms are generally identical to the bare aorist stem (i.e., no ending), except:

1.  Verbs with extended present stems always use mediopassive ending -իր:

Aorist
Indicative Imperative
Present Verb P-Stem A-Stem 1 Per. Sg. 2 Per. Sg. 2 Per. Pl.
հեծանիմ հեծան- հեծ- հեծայ հեծիր հեծարուք
I ride I rode ride ride
դառնամ դառն- դարձ- դարձայ դարձիր դարձարուք
I turn I turned turn turn
փախչիմ փախչ- փախ- փախեայ փախիր փախերուք
I flee I fled flee flee
զգենում զգեն- զգեց- զգեցայ զգեցիր զգեցարուք
I dress I dressed dress dress

2.  Verbs with both the extended present stem suffix -ան- and the extended aorist stem suffix -աց- occasionally use the mediopassive ending -իր:

Aorist
Indicative Imperative
Present Verb P-Stem A-Stem 1 Per. Sg. 2 Per. Sg. 2 Per. Pl.
իմանամ իման- իմաց- իմացայ իմա, իմացիր իմացարուք
I understand I understood understand understand
մոռանամ մոռան- մոռաց- մոռացայ մոռա, մոռացիր մոռացարուք
I forget I forgot forget forget

B.  Polysyllabic second person singular Aorist Imperative forms with extended aorist stems have the following tendencies:

1.  -աց reduces to :

Aorist
Indicative Imperative
Present Verb P-Stem A-Stem 1 Per. Sg. 2 Per. Sg. 2 Per. Pl.
ասեմ աս- ասաց- ասացի ասա ասացէք
I say I said say say
հաւատամ հաւատ- հաւատաց- հաւատացի հաւատա հաւատացէք
I believe I believed believe believe
յուսամ յուս- յուսաց- յուսացի յուսա յուսացէք
I hope I hoped hope hope

2.  -եց reduces to -եա in the active voice, and to -եաց in the mediopassive:

Aorist
Indicative Imperative
1 Per. Sg. 2 Per. Sg. 2 Per. Pl.
Present Verb P-Stem A-Stem (A or MP) A MP (A or MP)
գրեմ գր- գրեց- գրեցի (A) գրեա գրեաց գրեցէք (A)
I write I wrote write be writing write
հայիմ հայ- հայեց- հայեցայ (MP) հայեա հայեաց հայեցարուք (MP)
I am looking I have looked look be looking be looking

C.  Monosyllabic second person singular Aorist Imperative forms with extended aorist stems remain unchanged:

Aorist
Indicative Imperative
Present Verb P-Stem A-Stem 1 Per. Sg. 2 Per. Sg. 2 Per. Pl.
լամ լ- լաց- լացի լաց լացէք
I weep I wept weep weep
կեամ կ- կեց- կեցի կեաց կեցէք
I live I lived live live
բանամ բան- բաց- բացի բաց բացէք
I open I opened open open
լնում լն- լց- լցի լից լցէք
I fill I filled fill fill

Passive Voice

More to come...


1 Verbs in Classical Armenian are designated by their first person singular form (e.g., սիրեմ, “I love”), rather than their infinitive form (սիրել, “to love”), due to the fact the infinitive suffix -ել applies to both -եմ and -իմ verbs, and there would be no way to distinguish verbal pairs such as սիրեմ and սիրիմ, which share the same infinitive form.

2 The only -ոմ verb is գոմ, which has only been recorded in third person forms, although other conjugated forms theoretically exist.

3 Most aorist stems use the same root as the present stem, e.g., ճաշակեմ – ճաշակեցի. There are exceptions, however, in which the aorist stem is irregular, e.g., ըմպեմ – արբի.

4 In the Post-Classical period, the ending -իլ was used to distinguish -իմ verbs, e.g., սիրիլ = “to be loved”.

5 Verbs in the Imperfect Indicative form are often rendered into English with a simple past tense.

6 In the Post-Classical period, the suffix -իւր was used for the third person singular to distinguish -իմ verbs, e.g., սիրէր = “he loved” (from սիրեմ), versus սիրիւր = “he was loved” (from սիրիմ).

7 The form գուցէ, “it may exist”, is often used in the adverbial sense of “perhaps”.

8 In the Post-Classical period, these forms also gained the augment -էած.

9 This example shows the formation of the present stem կլան- from the root կուլ, plus the stem suffix -ան, and the loss of the vowel -ու-. The other examples are similar, with either a loss or alternation of the vowel.